hakkimizda

Şoförlükle başladı, filoyu ikiye katladı

"Baba Muhammet Bülbül'ün tek araç ile kurduğu Bülbül Turizm Taşımacılık, ikinci kuşağın da devreye girmesiyle 250 araçlık filoya sahip dev bir şirkete dönüştü. Elektrik elektronik mühendisi Cem Bülbül, aile şirketini teknolojik altyapısını güçlendirerek, alanında fark yaratan bir yapıya kavuşturacaklarını dile getirdi."
Bülbül Turizm Taşımacılık İzmir ve Manisa ‘da 250 araçlık filosu ile personel, öğrenci, VIP Taşımacılık ve bireysel-özel taşıma hizmeti veriyor. Bülbül Turizm Taşımacılık Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Cem Bülbül, 4 yılda 2 kattan fazla büyüyen şirketlerinin hikâyesini geçmişi, bugünü ve gelecek planları üzerinden anlattı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 2016’da mezun olan Cem Bülbül, iş yaşamına özel bir firmada mühendis olarak başladı. Daha sonra evin büyük oğlu olmasının da sorumluluğuyla aile şirketinde çalışma kararı alıp baba mesleğine geri döndü. Babası Muhammet Bülbül’ün 1987’de tek bir araçla kurduğu Bülbül Turizm Taşımacılık şirketini büyütmeye karar verdi.
Cem Bülbül her ne kadar mühendis olsa da aile şirketine dönünce işe şoförlükten başladı. 1 yıl şoförlük yaptı. Daha sonra muhasebe, operasyon bölümünde çalıştıktan ve işleyişi tam olarak kavradıktan sonra satış ve pazarlamanın başına geçti. Günün gereklerine uygun olarak ‘akıllı ulaşım ve anlık takip ile 1987’den beri güvendesiniz’ mottosu ile çalıştıklarını belirten Cem Bülbül, “Taşıdığımız kişileri adeta evime bir konuk kabul ediyormuşum gibi görüyorum. Çözüm odaklı bir firmayız. Herkes hizmet veriyor ama önemli olan insanların kendini güvende ve mutlu hissetmesi. Biz de bunu başardığımızı düşünüyoruz. Babam 1983’te muavinlikle işe başlamış. 1987’de ilk arabasını almış. Daha sonra ikinci arabayı almış ama araba elektrik tesisatından çıkan bir yangın sonucu yanmış. Babam yılmayıp devam etmiş. Biz, bu azmi ve emeği görerek büyüdük” diye konuştu.
Şu an 250 araçlık filolarıyla personel, öğrenci ve VIP taşımacılık yaptıklarını, ayrıca bireysel özel taşıma hizmeti verdiklerini anlatan Bülbül, “2017’de işe başladığımda 13 firmayla çalışıyorduk, şu anda 30 firma ile çalışıyoruz. Kemalpaşa, Bağyurdu OSB, Gaziemir, Çiğli, Manisa, Turgutlu çalıştığımız lokasyonlar. İşe şoförlükten başlayınca sahayı öğrendim, firmaları, şoförleri tanıdım. Sıkıntıları gözlemledim. Bütün bunlar benim işe daha hakim olmamı sağladı. Kemalpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğrencilere sunduğu toplu taşıma desteğini devlet sağlıyor. Biz de firma olarak 4 yıldır servislerini yapıyoruz. Firmaların biz de en çok beğendikleri nokta çözüm odaklı olmamız. Gece ya da gündüz bana her durumda ulaşabiliyorlar. Her zaman yedek aracımız ve alternatif çözümlerimiz mevcut” dedi.

Mobil altyapıya yatırım

Teknolojiye yatırım yaptıklarını vurgulayan Cem Bülbül, “Elektrik elektronik mühendisi olduğum için bir farkımız olsun istedim. İnternet çağındayız ve her şey mobil olmaya başladı. 3 yıldır bunun üzerine çalışıyorum. Manuel olarak yürüttüğümüz işlerimizi bulut teknolojisine taşımak konusunda bir yatırım yaptık. Bütün bölümlerimizi ortak bir havuzda topladık. İç işleyişimizdeki tüm gereksinimleri karşılayan tedarikçi ve iş ortaklarımızla ilişkilerimizi düzenleyen kurumsal kaynak planlaması yazılımı oldu. Çalıştığımız firmalar kendilerine gelen servislerdeki araçların resimleri, araç kartları, bakım kartları, adli sicil evrakları, sürücülerin GBT taraması, kasko, sigorta poliçeleri, vize muayeneleri gibi her türlü detayı görebilecekler. Bilgileri biz işleyeceğiz. Firmalar web sitemizden kurumsal giriş yaparak kendi araçlarının takibini yapabilecek. Web tabanlı yazılım uygulamamızı Nisan ayında başlattık” diye konuştu.
2022’de de veli bilgilendirme sistemlerini mobil uygulama noktasına taşıyacaklarını belirten Bülbül, şunları söyledi: “Yolcular bu uygulamayla sabah servislerini kaçırmayacak. Kullanıcılar aracı takip edebilecek. Öğrenci binince karekodunu okutacak. Öğrencinin iniş-binişi, yanında kim oturuyor, kimle temas halinde bilinecek. Özellikle pandemi döneminde bu bilgiler büyük önem kazandı. Bu bilgileri biz, veli ve okul yönetimi görebilecek. Ayrıca kayıtları da online olarak yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla araç planlamasını da sistem yapacak. Böylece iş yükünü hafifl etmeyi ve aynı kadro ile 250 araçlık filo yerine 500 araçlık bir filoyu yönetebilir konuma gelmeyi hedefl iyoruz. Gelişen sektörümüzde kendimizi sürekli yenileyerek, güvenlik ve hizmet kalitemizden ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz.”
hakkimizda